• Domů
  • Novinky
  • Škoda Auto spouští v kvasinském závodě výrobu zcela nové generace modelu Kodiaq
Škoda Auto spouští v kvasinském závodě výrobu zcela nové generace modelu Kodiaq

› Investice do modernizace a přípravy montáže dosáhly 49 milionů eur
› V Kvasinách se bude vyrábět pět různých typů pohonných jednotek včetně plug-in hybridní verze
› Od uvedení na trh v roce 2016 bylo vyrobeno více než 870 000 vozů Kodiaq

Mladá Boleslav / Kvasiny, 17. ledna 2024 – Škoda Auto zahajuje ve svém kvasinském závodě sériovou výrobu druhé generace svého vrcholného SUV, modelu Kodiaq. Společnost učinila v souvislosti s přípravou na spuštění výroby významné investice a modernizovala montáž i svařovnu. Díky přesunu výroby nové generace modelu Superb z Kvasin do Bratislavy získala česká automobilka ve svém kvasinském závodě dodatečnou kapacitu na výrobu úspěšných SUV modelů Kodiaq a Karoq.

„V roce 2016 jsme s modelem Kodiaq zahájili SUV kampaň. Pro celý tým proto představuje příchod druhé generace tohoto úspěšného modelu velmi významnou událost. Přípravám k zahájení výroby jsme se věnovali velmi pečlivě. Tím, že jsme do modernizace výroby investovali 49 milionů eur, jsme zároveň zajistili, aby byl náš kvasinský závod dobře připraven na budoucnost. Všem zaměstnancům zapojeným do tohoto procesu bych chtěl upřímně poděkovat za vysoké nasazení. Právě díky jejich odborným znalostem a odhodlání můžeme nyní napsat další kapitolu úspěšného příběhu našeho vrcholného SUV.“


Andreas Dick, člen představenstva Škoda Auto pro oblast Výroby a logistiky

Investice ve výši 49 milionů eur a výrobní kapacita až 410 vozů Kodiaq denně
Nový Kodiaq se bude vyrábět na stejné výrobní lince jako první generace tohoto modelu. Společnost Škoda Auto investovala 49 milionů eur do modernizace výrobní linky a svařovny, aby výrobu v závodě Kvasiny ještě lépe připravila na budoucnost. Součástí úprav je také zajištění podmínek pro výrobu verze Kodiaq iV s plug-in hybridním pohonem. Přestavba výrobní linky se týkala například manipulátorů, montáže podvozků, dopravníkových technologií, ale například také úpravy robotů, které nanášejí okenní lepidlo.

Ještě nedávno sjížděly ze stejné linky vozy Škoda Superb třetí generace. K získání dodatečné výrobní kapacity pro modely SUV přesunula Škoda Auto výrobu nové, čtvrté generace modelu Superb do závodu Volkswagen v Bratislavě a první vozy zde opustily linku již v minulém roce. Díky tomuto kroku navýší kvasinský závod Škoda Auto roční produkci o celkem 150 000 modelů SUV Karoq a Kodiaq. Dle plánů má každým dnem sjíždět z výrobní linky až 410 vozů Kodiaq.

Model Škoda Kodiaq – další kapitola úspěšného příběhu
V rámci celosvětové premiéry modelu Škoda Kodiaq v roce 2016 ohlásila česká automobilka svou SUV kampaň. Brzy následoval kompaktní Karoq (2017), posléze v roce 2019 městské SUV Kamiq a v roce 2021 plně elektrický model Enyaq. Na podzim roku 2018 se stal Kodiaq RS prvním vozem SUV, který rozšířil řadu sportovních verzí RS značky Škoda.

Doposud sjelo z výrobních linek v České republice, na Ukrajině a v Číně, a do začátku roku 2022 rovněž v Rusku, více než 870 000 vozů Kodiaq první generace, jež byly dodány zákazníkům na 60 trzích po celém světě. Tento model se těší velké oblibě nejen mezi zákazníky, ale i u odborné veřejnosti: První generace velkého SUV značky Škoda získala doma i v zahraničí více než 40 prestižních ocenění.

Druhou generaci modelu Kodiaq představila společnost Škoda Auto 4. října v Berlíně. S novým vozem automobilka ukazuje, jakým způsobem posouvá udržitelnost i úspornost o úroveň výš. Zároveň značka odhalila první prvky nového designového jazyka Modern Solid. Nová koncepce prostorného interiéru, který je pro vozy značky Škoda natolik typický, snoubí udržitelné materiály s inovativními ovládacími prvky, mezi něž se řadí i nové intuitivní ovladače Škoda Smart Dials. Premiéru zde má i nejnovější generace Matrix-LED předních světlometů. Pět pohonných jednotek poskytuje výkon od 110 kW (150 k) do 150 kW (204 k). U nejsilnějších motorů je součástí standardní výbavy pohon všech kol. Model Kodiaq je nyní poprvé k dispozici také jako plug-in hybrid s dojezdem na čistě elektrický pohon přesahujícím hranici 100 kilometrů.